ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ ΣΤΑ JOINT ECONOMIC RESEARCH SEMINARS (JERS)

Στις 27 Φεβρουαρίου 2024, το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ έγινε μέλος ως συνδιοργανωτής στα Joint Economic Research Seminars (JERS). Τα JERS είναι ένας διαδικτυακός τόπος συνάντησης μελών ΔΕΠ και ερευνητών συνεργαζόμενων Τμημάτων Οικονομικής Επιστήμης από έξι, πλέον,  ελληνικά Πανεπιστήμια: Πανεπιστήμιο Πειραιώς (host), Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Πανεπιστήμιο Κρήτης, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Έχει ως στόχο την παρουσίαση ερευνητικών άρθρων υψηλής ποιότητας από ερευνητές του εξωτερικού, ενώ παράλληλα, προσφέρονται από τα μέλη των JERS workshops σε special topics ανοικτά για όλα τα μέλη. Τέλος, μία φορά το χρόνο μπορούν οι διδακτορικοί φοιτητές των συνεργαζόμενων Οικονομικών Τμημάτων να παρουσιάζουν τη δουλειά τους σε ένα ευρύ απαιτητικό αλλά και πολύ βοηθητικό κοινό.

Όραμα των JERS είναι να δημιουργήσει μια ερευνητική κοινότητα από τα καλύτερα ιδρύματα της χώρας με απώτερο σκοπό τη διάχυση της γνώσης, την ενίσχυση διατμηματικών συνεργασιών και εξωστρέφειας των ελληνικών Οικονομικών Τμημάτων χρησιμοποιώντας νέες τεχνολογίες (platforms) επικοινωνίας.

Το πρόγραμμα και η περιγραφή των JERS για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 μπορείτε να το βρείτε  εδώ.