ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024

Σας ενημερώνουμε ότι η ορκωμοσία των φοιτητών/τριών που ολοκλήρωσαν τις σπουδές τους  κατά την εξεταστική περίοδο ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024, θα πραγματοποιηθεί  στις  24/5/2024 ημέρα ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ , στην κεντρική αίθουσα τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30), στα κάτωθι  κλιμάκια:

1ο  ΚΛΙΜΑΚΙΟ (Προσέλευση 10.00 πμ)  Από Α μέχρι και Μ

2ο ΚΛΙΜΑΚΙΟ (Προσέλευση 12.00μμ) Από  Ν μέχρι και Χ

Οι ορκιζόμενοι δεν χρειάζεται θα προσέλθουν νωρίτερα από την ανωτέρω ώρα ανά κλιμάκιο.

• Η κατανομή ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΒΛΗΘΕΙ
  • Η επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας (ή άλλου δημοσίου εγγράφου ταυτοποίησης)  για ορκιζόμενους είναι υποχρεωτική.

Οι φοιτήτριες/τές προκειμένου να λάβουν μέρος στην ορκωμοσία θα πρέπει να υποβάλλουν αίτηση αποκλειστικά ηλεκτρονικά στις δύο ηλεκτρονικές διευθύνσεις: ololi[at]econ.uoa[dot]gr  με κοινοποίηση (όχι ξεχωριστά) στο lvandoros[at]econ.uoa[dot]gr  τα παρακάτω:

Από 23/4/2024 μέχρι και 07/05/24 Υπεύθυνη δήλωση (με ελεύθερο κείμενο) που θα εκδώσουν εδώ:

Στο πεδίο ΠΡΟΣ αναγράφετε " Γραμματεία Τμήματος Οικονομικών Επιστημών-ΕΚΠΑ"

Χρησιμοποιήστε μικρούς χαρακτήρες με τονισμό (Πχ Παπαδόπουλος) για σωστή εκφώνηση του ονόματός σας την ημέρα της τελετής (είτε στο θέμα του mail είτε στην υπεύθυνη δήλωση)

Στο κείμενο της Υ.Δ αναγράψτε

"Αποδέχομαι τους όρους και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην δια ζώσης ορκωμοσία σύμφωνα με την από 23-04-24 ανακοίνωση της Γραμματείας του τμήματός μου και επιθυμώ να συμμετέχω στην ορκωμοσία πτυχιούχων  που θα πραγματοποιηθεί στις 24/5/2024. Δηλώνω επίσης ότι ο αριθμός των επισκπεπτών μου θα είναι μέχρι τέσσερις (4) »

• Απόφοιτοι που επιθυμούν να ορκισθούν με πολιτικό όρκο και όχι με θρησκευτικό, καλούνται να το αναφέρουν ρητά στην υπεύθυνη δήλωση και η δέσμευση είναι οριστική καθώς ακολουθείται διαφορετική διαδικασία.

• Aπόφοιτοι που δεν μπορούν (αποδεδειγμένα με δικαιολογητικά) να είναι παρώντες/ρουσες γενικώς σε τελετή, μπορούν να κάνουν αίτηση εξαίρεσης καθομολόγησης. Θα χρειαστεί  μία αίτηση προς τη Γραμματεία του τμήματος (μέσα στο καθορισμένο διάστημα των αιτήσεων και στο eprotocol.uoa.gr) μαζί με ένα πιστοποιητικό (πχ βεβαίωση εργασίας ή διαμονής στο εξωτερικό ή και εκτός Αττικής ή Υ.Δ για λόγους προσωπικούς-πχ υγείας- ) ώστε να μην ορκιστούν με φυσική παρουσία αλλά να μπορούν  παραλάβουν σε δεύτερο χρόνο το αντίγραφο πτυχίου τους.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Βεβαιωθείτε ότι θα υπάρξει σε εύλογο χρονικό διάστημα απάντηση επιβεβαίωσης λήψης της αίτησης, ελέγχοντας παράλληλα και την ανεπιθύμητη αλληλογραφία σας.

Εφόσον δεν επιθυμείτε να δημοσιοποιηθούν φωτογραφίες ή και βίντεο που εμφανίζεστε, επισυνάπτετε συμπληρωμένο και το παρακάτω έντυπο.

Έντυπο μη συγκατάθεσης επεξεργασίας προσωπικών δεδομένων

Από τη Γραμματεία.