FIN333-ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ Ι (ΕΞΑΜΗΝΟ 6Ο)

ΤΙΤΛΟΣΜΑΘΗΜΑΤΟΣ: ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ Ι

Κωδικός: FIN333

Διδάσκων:  Επισκ. Καθηγητής

Περιγραφή:

Το μάθημα αυτό παρέχει μια εισαγωγή στη θεωρία και στη πρακτική της τραπεζικής. Ο κύριος σκοπός του μαθήματος είναι να βοηθήσει τους φοιτητές να κατανοήσουν το ρόλο των τραπεζών και των άλλων χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων στο χρηματοπιστωτικό σύστημα, τη λογική της ρύθμισής τους, τους τρόπους με τους οποίους ρυθμίζονται, τους διαφορετικούς τύπους κινδύνων που αντιμετωπίζουν και τους τρόπους διαχείρισης των κινδύνων αυτών. Τα θέματα που καλύπτονται περιλαμβάνουν: τράπεζες και χρηματοοικονομική διαμεσολάβηση, τραπεζικές δραστηριότητες και υπηρεσίες, είδη τραπεζών, κεντρική τραπεζική και τραπεζική ρύθμιση, τραπεζικές αποτυχίες και τραπεζικές κρίσεις, ισολογισμός και διάρθρωση εσόδων, χρηματοοικονομική διαχείριση τραπεζών, τραπεζικοί κίνδυνοι και διαχείριση τραπεζικών κινδύνων.

Βιβλιογραφία:

Ελληνόγλωσση:

1. CasuB, C. GirardoneandP. Molyneux, (2018), Εισαγωγή στην Τραπεζική, 2η έκδοση, Εκδόσεις Τζιόλα, Θεσσαλονίκη.
  2. Πετράκης Π. Ε., (2010), Τραπεζική και η Κρίση του 2008, Εκδόσεις Quaestor, Αθήνα.
  3. Σαπουντζόγλου Γ. Γ. και Χ. Ν. Πεντότης, (2017), Τραπεζική Οικονομική, Β´ έκδοση, εκδόσεις Ε. Μπένου, Αθήνα.
  4. Συριόπουλος Κ. και Σ. Παπαδάμου, (2014), Εισαγωγή στην Τραπεζική Οικονομική και τις Κεφαλαιαγορές, εκδόσεις Utopia, Αθήνα.
  5. SaundersA. andM. M. Cornett, (2017), Διοίκηση Χρηματοπιστωτικών Ιδρυμάτων & Διαχείριση Κινδύνων, εκδόσεις BrokenHill, Λάρνακα.

Ξενόγλωσση:

1. Casu B, C. Girardone and P. Molyneux, (2015), Introduction to Banking, 2nd ed., Pearson, Harlow.
  2. Heffernan, S. (2005), Modern Banking, John Wiley & Sons, Ltd., New York.
  3. Koch T. W. and S. S. MacDonald,(2014), Bank Management, 8th ed., South-Western College Pub., New York.
  4. Mishkin, F. and S. Eakins, (2018), Financial Markets and Institutions, Global Edition, 9th ed., Pearson, New York.
  5. Mishkin, F.,(2018), The Economics of Money, Banking and Financial Markets, Global Edition, 12th ed., Pearson, New York.
  6. Rose P. and S. C. Hudgins, (2012), Bank Management and Financial Services, 9th ed., McGraw-Hill, New York.
  7. Saunders A. and M. M. Cornett, (2017), Financial Institutions Management: A Risk Management Approach, 9th ed., McGraw-Hill, New York.