PRC000-ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΕ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ

Μάθημα Ελεύθερης Επιλογής : «ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΕ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ»

Κωδικός: PRC000

Εξάμηνο: Β

Επιστημονική Υπεύθυνη Πρακτικής Άσκησης Προπτυχιακού και Μεταπτυχιακού Επιπέδου/

Συντονίστρια Ακαδημαϊκή Επόπτρια: Δρ Χ. Ντελοπούλου, Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό (ΕΔΙΠ)

«Δικτυακός    τόπος    Πρακτικής    Άσκησης    Τμήματος    Οικονομικών

Επιστημών»: http://www.praktiki.econ.uoa.gr/

To μάθημα είναι διαθέσιμο στον ιστοχώρο του E-Class : https://eclass.uoa.gr/courses/ECON372/

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μπορείτε να επικοινωνείτε με την “Διοικητική  Υποστήριξη  του Μαθήματος Ελεύθερης Επιλογής “ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ”  του Τμήματος  Οικονομικών Επιστημών, γρ. 406, 4ος όροφος, Γρυπάρειο Μέγαρο, Σοφοκλέους 1, Αθήνα

Η Γραπτή Επικοινωνία γίνεται με αποστολή email στις παρακάτω διευθύνσεις:

EmailγιαΦορείς:praktiki-foreis@econ.uoa.gr

Email για επικοινωνία με Φοιτητές: praktiki-foitites@econ.uoa.gr

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες αφού επιλεγούν, θα ξεκινήσουν με την έναρξη του εαρινού εξαμήνουτην πρακτική τους άσκηση στους Φορείς Υποδοχής/Εταιρείες»

Οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των ασκούμενων φοιτητών/τριών, και οι υποχρεώσεις Φορέων Απασχόλησης/Υποδοχής καθώς και θέματα που αφορούν τον Επιβλέποντα του Φορέα Υποδοχής/Επιχείρησης περιγράφονται στα άρθρα 25, 26, 27, του  Κανονισμού Πρακτικής Άσκησης Προπτυχιακού Επιπέδου

Υποχρεωτική Παρακολούθηση  Φοιτητών/ τριων

Ο/η φοιτητής/τριασυμμετέχει υποχρεωτικά σε 2 ΗΜΕΡΙΔΕΣ, οι οποίεςσυντονίζονται από τον/την Συντονιστή Επιστημονικό/η Υπεύθυνο/η και είναι οι ακόλουθες(οι ημερίδες αυτές πραγματοποιούνται είτε κατά την διάρκεια του εξαμήνου, είτε κατά την διάρκεια της εξεταστικής):

Η 1η ΗΜΕΡΙΔΑ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ-ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ:

Έχει ως στόχο την ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών μεταξύ των φοιτητών που έχουν ήδη εκπονήσει την πρακτική τους άσκηση με τον/την Επιστημονικό/η Υπεύθυνο/η, τους Ακαδημαϊκούς Επόπτες, με στόχο την βελτίωση της πρακτικής άσκησης ως εργαλείο μάθησης, συνδέοντας τη θεωρία με την πράξη και έχει ως στόχο η πρακτική να αποτελέσει εργαλείο διαμόρφωσης της επαγγελματικής συνείδησης των φοιτητών και απόκτησης επαγγελματικών δεξιοτήτων και ικανοτήτων. Η συμμετοχή των φοιτητών είναι υποχρεωτική. H Ημερίδα πραγματοποιείται κατά την περίοδο του εξαμήνου ή κατά την περίοδο της εξεταστικής.

Η 2η ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ και ΔΙΑΧΥΣΗΣ:

Έχει ως στόχο την ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών μεταξύ των φοιτητών που έχουν ήδη εκπονήσει την πρακτική τους άσκηση με τους φοιτητές οι οποίοι επιθυμούν να εκπονήσουν πρακτική το επόμενο ακαδημαϊκό έτος. Στόχος είναι οι φοιτητές να «μοιραστούν την εμπειρία τους» και να φανεί η χρησιμότητα της εκπόνησης της πρακτικής άσκησης από τους ίδιους τους συμμετέχοντες. Η συμμετοχή των φοιτητών είναι υποχρεωτική.

ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ στο ΚΕΝΤΡΙΚΟ  ΓΡΑΦΕΙΟ  ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ   ΑΣΚΗΣΗΣ του ΕΚΠΑ (ΓΡΑ.Π.ΑΣ.) των δικαιολογητικών λήξης

Αφού οι φοιτητές πραγματοποιήσουν την πρακτική άσκηση παραδίδουν στο ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ του ΕΚΠΑ (ΓΡΑ.ΠΑ.Σ.), τα«ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑΛΗΞΗΣ» (Έκθεση Φοιτητή, Έκθεση Επόπτη Εταιρείας κ.λ.π.)

Η  ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ  ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗΣ  της  ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ  ΑΣΚΗΣΗΣ  από τον Ακαδημαϊκό Επόπτη- βαθμολογητή περιγράφεται στον ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών.

Η πρακτική άσκηση ΒΑΘΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ΔΕΝ προσμετράται στο βαθμό  πτυχίου

Μετά το πέρας της Πρακτικής Άσκησης, ο «ΑκαδημαϊκόςΕπόπτης-Βαθμολογητής», εξετάζει προφορικά τον φοιτητή/τρια –αξιολογώντας την  “Έκθεση Πεπραγμένων Φοιτητή” συνυπολογίζοντας  την αντίστοιχη ‘Έκθεση Επίδοσης Ασκούμενου Φοιτητή από τον Εργασιακό Επιβλέποντα»  Η βαθμολογία που αντιστοιχεί στην ακαδημαϊκή βαθμολογική κλίμακα 0-10.  Δείτε σχετικά τι προβλέπεται για τη βαθμολόγηση στον Κανονισμό Πρακτικής Άσκησης Προπτυχιακού Επιπέδου και στον δικτυακό τόπο του μαθήματος.

Ο Βαθμός της πρακτικής άσκησης αναγράφεται στο παράρτημα του Πτυχίου